ROMA, POMPEİ VE NAPOLİ BÖLGESİ

ROMA, POMPEİ VE NAPOLİ BÖLGESİ

17m6K enerji merkezi, Dünya’nın en tehlikeli yanar dağlarından biri olarak kabul edilen Vezüv Yanardağının üzerindedir.  Vezüv Yanardağı, İtalya’nın Napoli Körfezi’nde, Napoli’nin yaklaşık 9 kilometre doğusunda bulunur ve Campanian volkanik arkını oluşturan birkaç volkandan biridir. Bütün volkanik bölgelerde olduğu gibi etrafında bereketli ve verimli ovalar bulunur. Vezüv Yanardağı’nın eteklerine kurulan Pompei ve Herculaneum şehirleri, Vezüv’ün MS. 79 yılındaki patlamasıyla lav ve küllerin içine gömülmüş ve tamamen yıkılmıştır. Bu yanardağ, o zamandan beri birçok kez daha patladı ve son yüz yılda Avrupa anakarasında patlayan tek yanardağdır.

Vezüv Yanardağı’ndaki 17m6K enerji merkezinden yayılan enerji hatları İtalya yarımadasındaki pek çok antik kentin üzerinden geçer. Ama hepsinden önemlisi Roma İmparatorluğu’nun başkenti Roma’nın üzerinden geçer. Hatta Roma Kolezyumu, Roma pagan kültürünün en kutsal tapınağı Pantheon Tapınağı ve Hıristiyan dünyasının merkezi Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nın tam üzerinden geçer. Bu kutsal yapılar ve şehirler aynı enerji hattının üzerinde dizilmiştir. (şekil 92)

 Roma Kolezyumu

80 kemerli girişi olan Kolezyum, 55 bin seyirci kapasiteli bir arena. 188 metre uzunluğunda ve 156 metre genişliğinde bir elips formunda olan yapının yüksekliği de 49 metredir.

Kolezyum aslında bir arena olmasına rağmen bu özel adını İmparator Neron’un “Colossus” isimli heykelinden almış. 30 metre yüksekliğindeki dev heykel Kolezyum’a çok yakın bir konumda bulunduğu için başlangıçta adı “Flavius Amfitiyatrosu” olan yapı zamanla “Colosseum – Kolezyum” olarak anılmaya başlamış ve bu isim bugüne kadar gelmiştir.

Flavius Hanedanlığı‘nın ilk krallarından İmparator Vespasian tarafından M.S. 72 yılında yapımı başlatılan Kolezyum aslında İmparator Neron’un halkın çok tepkisini çeken, bir görgüsüzlük örneği konutunun yerine inşa edilmiş. Yapımı sadece 8 yıl süren arenanın açılışı ise Vespasian’ın oğlu Titus’a kısmet olmuştur.

100 gün süren kutlamalarla ve çoğunlukla gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan kavgaları ile açılan amfitiyatro ardından 500 yıl kadar süren en ihtişamlı dönemi yaşamış. Bu sürede arenada gladyatör dövüşleri, tiyatro gösterileri, kutlamalar gibi çeşitli sosyal olaylar düzenlenmiştir.

Pantheon Tapınağı

Tüm tanrısalların tapınağı anlamına gelen PantheonRoma İmparatorluğu döneminden günümüze kalan en iyi durumdaki orijinal bir pagan tapınağı olsa da; sonradan kiliseye çevrilmiştir. Pantheon Tapınağı, 44 metre çapında dairesel bir temel üzerine kurulmuş 44 metre yüksikliğinde bir kubbeye sahiptir ve kubbenin merkezinden içeriye giren ışık tapınağı bir güneş gibi aydınlatır. Dünya’nın en eski kubbeli tapınağı olan bu tapınak pagan dininin yeryüzü ve gökyüzü tasavvurunun bir yansıması olarak inşaa edilmiştir.

Aziz Petrus Bazilikası

Hazreti İsa’nın Hıristiyanlık öğretisini yayarken kendisine yardımcı olması için seçtiği 12 havariden birisidir. Hazreti İsa çarmıha gerilince Hıristiyanlık 12 havari çevresinde yayılmış ve şekillenmiştir. 12 havariden en önemlisi ise Aziz Petrus’tur. Asıl ismi Balıkçı Simun’dur. Kilisenin (inancın)kayası anlamındaki Petrus ismini ona Hazreti İsa vermiştir. Hazreti İsa çarmıha gerildikten sonra Petrus’un çevresine pek çok müminin toplanması yüzünden Aziz Petrus, Roma askerleri tarafından yakalanarak Roma’ya götürülür. İşkence edilerek çarmıha gerilmek istenir. Ancak Aziz Petrus ise “ben İsa gibi düz çarmıha gerilmeye layık değilim, beni çarmıha ters gerin” demiştir ve bu sözünün üzerine Petrus’u ters bir şekilde çarmıha germişlerdir.

İkinci yüzyılda Aziz Petrus’un mezarının olduğu yere bir anıt dikilmiş ve daha sonra bu noktaya ilk Hıristiyan İmparator Constantinus’un emri ile ilk bazilika M.S. 349 yılında yapılmıştır. 15. yüzyılda yıkılmaya yüz tutan orijinal bazilikanın yerine yenisi yapılmıştır. Şu anki bazilikanın yapımına 1506 yılında Papa II. Julius zamanında başlanmıştır. Yapımı 100 yıldan fazla süren bazilika, 1612 yılında, Papa V. Paul’un döneminde bitirilebilmiştir. Efsaneye göre bazilikalar M.S. 67 yılında çarmıha gerildiği noktada yapılmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »