09- FRAKTAL YILDIZLAR VE YAŞAM ÇİÇEĞİ

09- FRAKTAL YILDIZLAR VE YAŞAM ÇİÇEĞİ

            Dünya ve insanlık tarihini araştıran bilim insanları, en eski çağlardan beri insanların yaşam alanlarının hep bu fay hatları üstünde veya volkanik bölgelerin çevresinde olduğunu tespit etmiştir. Çünkü fay hatlarından ve volkanlardan yeryüzüne henüz tam olarak içeriği anlaşılamayan bir çeşit enerji akışı olmaktadır ve bu enerji tüm canlıları cezbetmektedir. Eski insanlar bu enerjiye “yaşam enerjisi” ya da “ab-ı hayat” derken bu yaşam enerjisinin oluşturduğu hatları ve merkezleri anlatmak için “hayat ağacı” veya “yaşam çiçeği” dedikleri mavi nilüfer (lotus) çiçeği simgesini kullanmışlardır. Mısır’dan, Çin’e, Hindistan’dan, Mezopotamya’ya ve Anadolu’ya kadar bütün eski uygarlıklar 19 daireden oluşan yaşam çiçeğinin simgesini tapınaklarında ve abide yapılarında süsleme ve ezoterik öğretilerin simgesi olarak kullanmıştır. (Şekil 19) Yaşam çiçeği incelendiğinde üç tane altı köşeli yıldızdan oluşan fraktali görebiliriz. (Şekil 20) Çünkü her ikisi de aynı geometrik formdan oluşmaktadır.

Şekil 19: Yaşam Çiçeği

               Mistik bilim konulu kitaplarıyla tanınan Amerikalı fizikçi Drunvalo Melchizedek, “Yaşam Çiçeğinin Unutulmuş Sırrı I” kitabında yaşam çiçeğinin farklı kültürlerdeki kutsallığını anlatır. Bu kitapta yaşam çiçeği simgesinin günümüze ulaşan en eski çiziminin Mısır’da olduğunu ve Abydos kentindeki Osiris tapınağının giriş kapısını oluşturan taş sütunlara işlenmiş olduğunu söyler. Konuyu detaylı bir şekilde işleyen Drunvalo Melchizedek, Osiris tapınağının yapılış tarihinin tam olarak tespit edilemediğini fakat en az Gize Piramitleri kadar eski olduğu belirtir. 

Şekil 20: Yaşam Çiçeği ve Mührü Süleyman’ın Birleşimi: Lotus Çiçeği

                Altı köşeli yıldız eşkenar üçgenlerden oluşur. Her yıldızda altı eşkenar üçgen bulunur. Her yıldızın üçgenleri, bir alt ve bir üst yıldızın üçgenlerine aynı orantıdadır. 1,73’ değerindeki bu oran geometrideki altın orandır. Sayıların altın oranı 1,618’dir ve birbirine çok yakın ölçülerdir.  Fraktal yıldızların katmanları düz bir yüzeye çizildiğinde oluşan şekilde, her çeşit üçgen, kare, dikdörtgen, daire, küp vb. geometrik şekiller bulabilirsiniz. Bu şekillerin uzunluk ve alan ölçüleri, basit geometri bilgisiyle 1,73 geometri altın oranı sayesinde hesaplanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »